صندلی ارگونومیک

خرید میز و صندلی ارگونومیک [۱۳۰+ مدل طبی]

اصطلاح “ارگونومیک” به چه معناست؟

ارگونومی شاخه ای از مهندسی است که به آن مهندسی انسانی یا بیوتکنولوژی نیز می گویند. در اصل، این رشته به بررسی نحوه طراحی یا چیدمان اشیا برای تعامل آسان و ایمن با مردم می پردازد. به عنوان مثال، یک صندلی ارگونومیک مناسب برای ایجاد وضعیت بهتر، راحتی بیشتر و پشتیبانی از اندام های مختلف طراحی شده است.

چه چیزی یک صندلی اداری معمولی را صندلی ارگونومیک می کند؟

صندلی های اداری ارگونومیک دارای تعدادی ویژگی خاص برای بهبود وضعیت بدن و پشتیبانی مناسب هستند. اما به گفته کارشناسان، در دسترس بودن این ویژگی ها کافی نیست و ابتدا باید نحوه صحیح نشستن روی هر صندلی را بدانید.

زیرا کارایی صندلی ارگونومیک را تا صد درصد افزایش می دهد. در زیر با توجه به عکس می توانید از ویژگی های صحیح نحوه نشستن روی صندلی مطلع شوید.

  • در حالت ایده‌آل، شما باید روی صندلی بنشینید و بالای مانیتور با چشمانتان همسطح باشد.
  • صاف بنشینید و از خم شدن خودداری کنید. گردن شما باید در وضعیتی آرام و ریلکس باشد.
  • دستان خود را روی تکیه گاه بازو یا در حالت آزاد موازی با زمین قرار دهید.
  • کف هر دو پا باید صاف روی زمین باشد و نباید پاهای خود را روی نشیمنگاه صندلی خم کنید. این برای حفظ گردش خون کافی در پاها است.

از آنجایی که صندلی اداری با قابلیت تنظیم ارگونومیک قابل تنظیم است، این کار می تواند کارکرد عناصر ذکر شده را برای شما آسان تر کند. در اصل بسیار مهم است که هر صندلی اداری قابل تنظیم باشد. زیرا این امکان در صندلی های اداری ارگونومیک چندین برابر بیشتر است. قیمت آنها نیز بسیار بالاتر است.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: بهترین صندلي مديريتي چی بخرم؟ [۱۵ حرفه ای]

ویژگی های صندلی اداری ارگونومیک

در اینجا برخی از ویژگی های صندلی اداری ارگونومیک که بر اساس اعداد تصویر بالا مرتب شده اند آورده شده است. پیشنهاد می کنیم قبل از خرید به آنها توجه کنید تا آگاهانه محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

امکان تنظیم ارتفاع صندلی وجود دارد

ارتفاع صحیح صندلی به شما این امکان را می دهد که پاهای خود را روی زمین قرار دهید. به طور کلی انتخاب صندلی ارگونومیک با تنظیم ارتفاع می تواند این فرصت را برای تمامی افراد با قد های مختلف فراهم کند. با توجه به ثابت بودن ارتفاع اکثر میزهای کار، با تنظیم ارتفاع می توانید در حین کار احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

امکان تنظیم عمق صندلی وجود دارد

هنگام نشستن روی صندلی باید بین ۲ تا ۳ انگشت بین لبه صندلی و پشت زانو فاصله وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است فشار ناخواسته ای به پشت زانو وارد شود.

به طور کلی برای افراد بلند قد با ران های بلند، عمق صندلی باید بیشتر باشد و برای افراد کم ارتفاع باید عمق صندلی کمتر باشد. در یک صندلی ارگونومیک به راحتی می توان عمق صندلی را تنظیم کرد.

امکان تنظیم شیب صندلی وجود دارد
به طور کلی، نشیمنگاه باید صاف یا کمی رو به جلو باشد تا لگن در وضعیت مناسبی قرار گیرد. خم شدن لگن به جلو یا لگن جلویی وضعیتی است که تقریباً هر کسی را که بیش از حد می نشیند تحت تأثیر قرار می دهد. به همین دلیل در صندلی ارگونومیک می توان شیب نشیمنگاه را طوری تنظیم کرد که لگن در وضعیت طبیعی قرار گیرد.
blank

یک تکیه گاه قابل تنظیم برای کمر وجود داردصندلی های ارگونومیک برای حفظ وضعیت طبیعی “S” ستون فقرات و کمر و کاهش فشار روی ستون فقرات و لگن طراحی شده اند. از طرفی با وجود قابلیت تنظیم تکیه گاه پشت، مطمئناً هرکسی با توجه به آناتومی بدن خود در حالت نشسته وضعیت بهتری خواهد داشت. زیرا برخی افراد قوس زیادی در پشت خود ندارند.

دارای پشتی قابل تنظیم

پشتی یا پشتی قابل تنظیم موقعیت راحت تری را برای کاربر فراهم می کند. به طور کلی پشتی صندلی نسبت به صندلی زاویه ۹۰ تا ۱۰۰ درجه دارد. اما در مورد صندلی های ارگونومیک این زاویه از ۱۲۰ درجه به ۱۳۰ درجه قابل تغییر است. این تغییر زاویه باعث کاهش فشار روی عضلات کمر و دیسک های ستون فقرات در هنگام نشستن می شود.

دارای پایه چرخشی

قابلیت چرخش همزمان هنگام نشستن روی صندلی در صندلی های مختلف ارگونومیک به شما این امکان را می دهد که در هر زمان به قسمت های مختلف میز دسترسی داشته باشید.

ادامه مطلب  پردهای ساده و شیک پذیرایی جدید 2021

دسته های صندلی قابل تنظیم وجود دارد

وجود دسته های قابل تنظیم (ارتفاع) در صندلی های ارگونومیک باعث می شود کل بدن در وضعیت مناسب قرار گیرد. زیرا وقتی آرنج ها به درستی قرار می گیرند، فشار روی قسمت بالایی بدن کاهش می یابد. در این شرایط، شانه ها به طور همزمان احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

۸٫ یک تکیه گاه سر یا وسایل دویدن وجود دارد

پشتی سری صندلی های ارگونومیک با تکیه گاه پشت و بالای گردن فشار وارده به شانه ها و بالاتنه را کاهش می دهد.

اقلام استفاده شده با بالاترین کیفیت وجود دارد

به طور کلی یک صندلی ارگونومیک مناسب از مواد عالی ساخته شده است تا مثلا از تعریق پشت کاربر جلوگیری کند. البته با افزایش کیفیت مواد مصرفی، قیمت صندلی نیز افزایش می یابد. معمولاً از چرم یا مخمل برای تولید صندلی های اداری ارگونومیک رده بالا استفاده می شود.

blank

چرخ های متحرک وجود دارداگر مجبور به حرکت هستید، وجود صندلی ارگونومیک با چرخ های متحرک کار شما را آسان می کند. فقط دقت کنید که هنگام خرید صندلی، چرخ های آن با نوع کفپوش زیر آن مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، روی فرش باید چرخ‌های پایدارتری انتخاب کنید تا حرکت راحت‌تر انجام شود.

 

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: میز ناهار خوری گرد [۱۰۰+ مدل خاص]

ارگونومی صندلی و قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی

یکی از ویژگی های اصلی همه صندلی های ارگونومیک، قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی است. بهترین ارتفاع برای یک صندلی زمانی است که پاهای شما کاملاً روی زمین باشد و زانوهای شما وقتی روی آن می نشینید ۹۰ درجه باشد.
برای محاسبه قد صحیح کافی است طول پاهای خود را از بالای زانو تا کف پا اندازه بگیرید. یا می توانید جلوی صندلی بایستید و ارتفاع آن را طوری تنظیم کنید که صندلی زیر زانو باشد.

ارگونومی صندلی

ارگونومی صندلی و ارتفاع صندلی قابل تنظیم

یکی از ویژگی های اصلی همه صندلی های ارگونومیک، قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی است. بهترین ارتفاع برای یک صندلی زمانی است که پاهای شما کاملاً روی زمین باشد و زانوهای شما وقتی روی آن می نشینید ۹۰ درجه باشد.
برای محاسبه قد صحیح کافی است طول پاهای خود را از بالای زانو تا پا اندازه بگیرید. یا می توانید جلوی صندلی بایستید و ارتفاع آن را طوری تنظیم کنید که صندلی زیر زانو باشد.

ارگونومی صندلی

ارگونومی صندلی و قابلیت تنظیم عمق صندلی

یکی دیگر از عوامل ارگونومی صندلی، قابلیت تنظیم عمق صندلی است که به آن صندلی کشویی می گویند. در واقع، صرف نظر از اندازه بدن یا وضعیت نشستن، باید بین ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر فاصله بین لبه صندلی و پشتی زانوها وجود داشته باشد. اگر عمق نشیمنگاه بیشتر از آن باشد، باعث اختلال در گردش خون مناسب در پاها می شود و اگر کمتر باشد، فشار مضاعفی به زانو وارد می کند.
اگر صندلی ارگونومیک باشد، می تواند عمق صندلی را تنظیم کند. در غیر این صورت، می توانید از یک روش ساده استفاده کنید تا مطمئن شوید که صندلی های با عمق ثابت متناسب با اندازه بدن شما هستند. برای محاسبه عمق ایده آل یک صندلی، روی آن بنشینید و فاصله انتهای دنبالچه تا زانو را اندازه بگیرید. سپس آن را ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر پایین بیاورید تا عمق صندلی مناسب شما باشد. به این ترتیب می توانید صندلی مناسب خود را انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: میز تلویزیون دیواری برای خانه کوچک [+۵۰۰ مدل عجیب]

ارگونومی صندلی

زاویه پشتی صندلی قابل تنظیم

برخلاف پشتی ثابت صندلی های آشپزخانه، در تمامی صندلی های ارگونومیک می توان زاویه پشتی را تنظیم کرد تا فشار روی پشت و عضلات ستون فقرات در هنگام نشستن کاهش یابد.
البته تغییر زاویه پشت هنگام خم شدن به پشت یا دراز کشیدن متفاوت است، اما بسیاری از افراد این دو مکانیسم را با هم اشتباه می گیرند. صندلی های ارگونومیک درجه یک معمولا از هر دو عملکرد پشتیبانی می کنند. اما به طور کلی قابلیت تنظیم زاویه پشت هنگام خم شدن به عقب استانداردتر و حتی مهمتر است.

ادامه مطلب  میز ناهار خوری کوچک و شیک [100+ مدل خاص]

صندلی ها که دارای قوانین ارگونومیکی هستند از نظر قابلیت تنظیم زاویه پشت دارای چندین مکانیسم مختلف هستند که عبارتند از:
مکانیزم کج شدن، در این حالت وقتی کاربر به عقب متمایل می شود، زاویه پشتی صندلی نیز با مکانیزم چرخش زیر صندلی تغییر می کند.

به این ترتیب نشیمنگاه صندلی همزمان با جابجایی تکیه گاه جابه جا می شود. این بدان معنی است که وقتی کاربر پشت خود را به پشتی صندلی فشار می دهد، صندلی نیز کمی حرکت می کند تا زاویه بین آنها ثابت بماند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: میز ناهار خوری گرد [۱۰۰+ مدل خاص]

مکانیسم سنکرون، در این حالت حرکت بین پشتی صندلی و صندلی ناهمزمان، اما هماهنگ و به نسبت دو به یک است. یعنی اگر کاربر ده درجه به عقب متمایل شود، صندلی ۵ درجه خم می شود. به این ترتیب، زمانی که شما با زاویه ای نسبت به بدن خود خم می شوید، نگاه شما نسبتاً افقی باقی می ماند.

مکانیسم دراز کشیدن برخلاف مکانیزم های قبلی در این حالت، پشتی صندلی مستقل از مکانیزم چرخشی زیر صندلی کار می کند. بنابراین، زاویه چرخش می تواند بسیار بزرگتر و تقریباً افقی باشد. به این ترتیب کاربر می تواند در فواصل کاری چرت کوتاهی داشته باشد.

وجود این مکانیزم در صندلی های ارگونومیک برای حرکات ظریف کمر در طول روز کاملا ضروری است و فرصت های بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد. شامل:

در حالت افقی، کاربر می تواند به فعالیت هایی مانند تماشای فیلم یا خواندن کتاب بپردازد یا همانطور که گفته شد چرت بزند.
برای افرادی که از کمردرد رنج می برند، تنظیم زاویه پشتی صندلی روی ۱۳۵ درجه کمترین فشار ممکن را به مهره ها وارد می کند.

به همین دلیل توجه به تفاوت این مکانیسم ها در انتخاب صندلی بسیار مهم است. با این حال، اکثر مردم تنها به مکانیزم قوی برای کج کردن یک صندلی راضی هستند.
علاوه بر گوشه های منعطف، این صندلی ها باید به مکانیزم قفل نیز مجهز باشند. زاویه بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه معمولا موقعیت خوبی برای ثابت کردن پشتی صندلی است.

ارگونومی صندلی

امکان تنظیم ارتفاع پشت

یکی دیگر از عوامل ارگونومی صندلی، قابلیت تنظیم ارتفاع تکیه گاه برای تناسب با انحنای ستون فقرات کاربر است. به این ترتیب هر کاربر می تواند پشتی صندلی را در بهترین موقعیت خود تنظیم کند. توجه داشته باشید که این عملکرد با عملکرد تنظیم تکیه گاه کمر متفاوت است.

ارگونومی صندلی

ساپورت دور کمر قابل تنظیم

از آنجایی که مهره های کمری امروزه آسیب پذیرترین آنها در برابر شرایط کاری مدرن هستند، یکی از مهم ترین اصول در ارگونومی صندلی، حمایت از ستون فقرات، به ویژه مهره های کمری است.
برخی از این صندلی ها دارای پشتی ثابت برای پشتیبانی از این قسمت هستند. اما در برخی از آنها ارتفاع، عمق و میزان نرمی یا سختی تکیه گاه پشتی قابل تنظیم است. در نهایت، یک مدل پشتیبان هوشمند وجود دارد که به طور خودکار با وضعیت نشستن و وزن کاربر تنظیم می شود.

اگرچه به نظر می رسد آخرین مدل باید طرفداران بیشتری داشته باشد، اما همیشه اینطور نیست، زیرا ترجیحات افراد متفاوت است. علاوه بر متریال به کار رفته، اندازه و انعطاف پذیری صندلی نیز در راحتی کاربران و انتخاب آن ها نقش بسزایی دارد.

بنابراین اگر به صورت آنلاین خرید می کنید، حتما نظرات مصرف کنندگان را بخوانید و اگر حضوری خرید می کنید، روی یک صندلی بنشینید و ویژگی های پشتیبان را امتحان کنید.

تکیه گاه گردن یکی دیگر از اصول ارگونومی صندلی است

توانایی حفظ ستون فقرات گردنی در افرادی که عادت به خم شدن به پشت دارند یا از گردن درد رنج می برند یکی دیگر از جنبه های بسیار مهم ارگونومی صندلی است. اما این ویژگی بدیهی مثبت از نظر برخی کاربران چندان مطلوب نیست. زیرا نمی توانند به راحتی سر خود را به عقب خم کنند و محدودیت هایی در حرکت آنها در قسمت بالایی بدن ایجاد می کند.

ادامه مطلب  عکس تخت خواب دخترانه (130+ مدل که جایی ندیدید)

در صورت نیاز به چنین عملکردی در صندلی انتخابی خود، حتما توجه داشته باشید که تکیه گاه درب صندلی قابلیت چرخش به داخل و خارج و تنظیم ارتفاع را با توجه به ارتفاع شما دارد. به این ترتیب می توانید به راحتی آن را با شکل سر و گردن و حالت های مختلف نشستن تنظیم کنید.

ارگونومی صندلی

طراحی صندلی و مواد به کار رفته در آن

علاوه بر جنبه های ارگونومیکی صندلی، توجه به طراحی و مواد به کار رفته در ساخت آن بسیار مهم است. با توجه به اینکه صندلی مکانی است که بیشترین وزن را تحمل می کند، باید بسیار محکم و به اندازه کافی نرم باشد.

همچنین بهتر است به دنبال صندلی با لبه های آبشاری باشید. زیرا چنین طرحی فشار کمتری به پشت زانو و اطراف ران وارد می کند و همچنین گردش خون را در اندام تحتانی بهبود می بخشد.

با توجه به متریال مورد استفاده در ساخت صندلی، اکثر مردم خواهان بهترین کیفیت و راحت ترین هستند. اما صندلی های ارگونومیک معمولا از مش، چرم یا پارچه ساخته می شوند.

اگر در مناطق استوایی زندگی می کنید، یک پوشش مشبک انعطاف پذیر و قابل تنفس که به راحتی تمیز می شود، بهترین انتخاب برای شما است. با این حال، نرمی روکش های بوم یا چرمی را ندارد. یکی از بهترین صندلی های توری، صندلی Herman Miller Aeron است که از مدرن ترین مواد توری ساخته شده است.

برای ساخت این صندلی ها از انواع چرم استفاده شده است. از چرم طبیعی و مصنوعی گرفته تا چرم چسب دار که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در نهایت چرم اصل یکی از بهترین گزینه هاست زیرا هم تنفس پذیر است و هم ضد حساسیت و در صورت نگهداری مناسب بسیار بادوام است.

اما در عوض قیمت بسیار بالایی دارد.
در نهایت صندلی های پارچه ای انتخاب خوبی بین این دو مدل هستند.

ارگونومی صندلی

وجود چرخ های با کیفیت و ارگونومی صندلی

یکی دیگر از ویژگی های مهم در ارگونومی صندلی وجود چرخ های با کیفیت است. این چرخ ها باید به شما اجازه دهند آزادانه در اتاق حرکت کنید و به راحتی به میز خود نزدیک شوید.

برای انتخاب چرخ باید به نوع کفپوش اتاق توجه کرد. آنها باید به راحتی بدون ایجاد صدا یا آسیب رساندن به زمین سر بخورند و به شما آزادی عمل بدهند.

چرخ‌های سخت برای فرش‌ها مناسب‌تر هستند، در حالی که چرخ‌های نرم برای کف‌های چوبی بسیار مفید هستند. چرخ های غلتکی برای انواع کفپوش یا فرش مناسب هستند.

برای افراد مسن و کفپوش های چوبی، بهتر است به دنبال چرخ هایی باشید که تا حد امکان از حرکات ناخواسته جلوگیری می کند.

به طور کلی سه مدل چرخ در بازار وجود دارد:

۱ چرخ با قفل دستی که به شما امکان می دهد با استفاده از کلید فیزیکی چرخ را قفل یا باز کنید. این مدل رایج ترین دوچرخه در صندلی های اداری است.

۲٫ چرخ با قفل ایمنی که در این مدل به محض بلند شدن کاربر از روی صندلی و تشخیص تغییر وزن، چرخ ها به صورت خودکار قفل می شوند. این جنبه از ارگونومی صندلی از حوادث ناشی از بلند شدن و نشستن ناگهانی کاربر جلوگیری می کند.

۳٫ چرخ های معکوس که هنگام نشستن به طور خودکار قفل می شوند و از حرکات ناخواسته در هنگام نشستن جلوگیری می کنند. چرخ ها برای کفپوش های چوبی که معمولاً صندلی ها به راحتی روی آن می لغزند بسیار مناسب و مفید هستند.

 

همه ما می دانیم که امروزه نشستن طولانی مدت هدیه بسیاری از مشاغل است، بنابراین توجه به ارگونومی صندلی برای حفظ سلامتی ما بسیار مهم است. به همین دلیل است که انتخاب یک صندلی ارگونومیک با توجه به موارد فوق مهم است.

 

حتما ببینید

مدل میز ناهار خوری گرد

میز ناهار خوری کوچک و شیک [۱۰۰+ مدل خاص]

امروزه میزهای ناهارخوری گرد طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما باتوجه به تنوع مدلها در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *