چگونه کودکانی با شخصیت تربیت کنیم؟

در حالی که والدین برخی از صفات خود را از فرزندان خود به ارث می برند ، باید سعی کنند شخصیت خود را شکل دهند تا بتوانند به راحتی با محیط و افراد جامعه خود سازگار شوند و در زندگی روزمره خود دچار مشکلات اساسی نباشند. البته برای والدینی که دارای شخصیت متعادل اجتماعی هستند ، مهم است که کودک را از مراحل اولیه تولد خود آموزش دهد ، به طوری که در تمام مراحل زندگی از یک شخصیت انسانی و روانی متعادل برخوردار باشد. در این مقاله به مواردی اشاره می کنیم که می توانند در رشد و نمو شخصیت کودک تأثیر بگذارند ، امیدواریم مفید واقع شود.

شخصیت از دیدگاه روانشناسی به این ترتیب تعریف می شود؛ شخصیت ویژگی کلی انسان است ، بنابراین همه در هر سن و موقعیتی دارای شخصیت هستند. به گفته برخی روانشناسان ، این شخصیت از بدو تولد تا پایان زندگی شکل می گیرد و رشد می کند و به همین دلیل هرگز نمی توان از آن به عنوان یک حالت ثابت و تغییرناپذیر صحبت کرد ، عوامل زیادی برای رشد و تکامل شخصیت کودک وجود دارد. آنها م effectiveثر هستند و میزان تأثیر این عوامل به توانایی کودک در درک اهمیت این عوامل در رابطه با خودشان بستگی دارد. رشد شخصیت در کودک از ۲ سالگی آغاز می شود. در ماه های اول زندگی کودک ، رشد چشمگیر شخصیت وی چشمگیر است ، اگرچه این میزان رشد از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

کودک دارای شخصیت است

افراد ، چه جوان و چه پیر ، به خود و شخصیت خود علاقه مند هستند. او همیشه می خواهد توسط دیگران احترام گذاشته شود. شخصیت وی در خانه ، مدرسه یا اجتماع امن است. این علاقه به حفظ شخصیت در همه افراد جامعه مشاهده می شود. شخصیت بخشی از ذات هر فرد است و همه به آن پایبند هستند. هرگز نباید تصور کنیم که کودکان خردسال چنین چیزهایی را درک نمی کنند و به آنها توجه نمی کنند. بنابراین ، باید بپذیریم که فرزندان نیز به نوبه خود دارای منزلت ، احترام و شخصیت هستند و بزرگسالان ، به ویژه والدین ، ​​باید به این شخصیت احترام بگذارند. و در حضور دوست و همکلاسی او را رسوا نکنید و به او توهین نکنید و جرات او را نداشته باشید. اسلام شخصیت و احترام همه مسلمانان ، به ویژه کودکان را در قوانین خود حفظ کرده است. بسیاری از روایات اسلامی بر این نکته تأکید دارند که بزرگسالان به شخصیت کودکان احترام می گذارند و هر زمان که می توانید ، باید شخصیت کودکان را رشد داده و اوج دهید. بزرگسالان باید در رفتار با کودکان محتاط باشند و به احترام به شخصیت فرزندان خود احترام بگذارند و تحت عناوین مختلف مورد ضرب و شتم قرار نگیرند و باید اقدامات م effectiveثری برای حفظ تربیت و تحمل انجام دهند.

والدین الگو هستند

اگر پسری پدری متدین ، ​​متدین ، ​​متفکر و اجتماعی داشته باشد و اگر متوجه شود که همه به خاطر موقعیت والا و فضایل اخلاقی که در پدرش پیدا می شود به او احترام می گذارند ، بدون شک سعی می کند مانند پدرش باشد. دختران یکسان هستند. آنها از بسیاری از کارهای مادرشان تقلید می کنند و مادری که از شخصیت رشد یافته ای برخوردار است و دخترش نیز شخصی مانند او خواهد بود. البته تأثیری که محیط و وراثت در رشد شخصیت دارد نباید فراموش شود. تجربه نشان می دهد کودکی که والدین او بسیار مهربان ، دوست داشتنی ، متدین و مورد احترام جامعه هستند. وقتی در یک محیط بد و نامناسب بزرگ می شوند ، تمام خصوصیات خوب خود را فراموش می کنند و در عوض آنچه را که از دیگران آموخته اند در زندگی خود به کار می گیرند. توجه به این نکته مهم است که کودک در سنین پایین و تا مراحل رشد و تکامل شخصیت همچنان از والدین و معلمان خود به عنوان الگو برای اقدامات خود استفاده خواهد کرد.

چگونه کودک را با شخصیت بارور کنیم

بسیاری از والدین دائماً می پرسند که چگونه با کودک رفتار صحیحی داشته باشیم تا شخصیت در او رشد مثبتی پیدا کند. در اینجا مواردی داریم که از احادیث ائمه و سخنان روانشناسان الهام گرفته شده است. ما برای موفقیت در رشد مناسب شخصیت فرزندان خود ، با تکیه بر مکتب پربار اسلام ، لیستی تهیه می کنیم.

چه کاری باید انجام دهیم؟

توجهچگونه کودکانی با شخصیت تربیت کنیم؟

اساسی ترین و پربارترین راه برای رشد شخصیت کودک و استقلال فکری و اعتماد به نفس در زندگی احترام به اوست. از همان لحظه تولد کودک ، با اولین محیط اجتماعی یعنی خانواده روبرو می شود. وی به تدریج با اعضای این جامعه ، یعنی با پدر و مادر ، خواهر و برادرش آشنا شد. اگر کودک از همان ابتدا احساس کند که در این محیط کوچک اجتماعی به مردم احترام گذاشته می شود ، هیچ توهین ، تحقیر و جسارت وجود ندارد ، بزرگتر به جوانتر احترام می گذارد ، و کوچکتر – بزرگتر. حداقل علاوه بر درک اهمیت احترام ، به طور خودکار به شخصی قابل احترام و دوست داشتنی تبدیل خواهد شد. اگر نمی خواهید فرزندانتان از شما آزرده خاطر شوند ، نباید آنها را نیز آزرده خاطر کنید. متأسفانه ، بسیاری از والدین این مسئله را نمی دانند و انتظار دارند فرزندشان کاملاً “به آنها احترام” بگذارد ، در حالی كه آنها هرگز به احترام و شخصیت وی علاقه مند نیستند و دائماً او را در مقابل دوست ، همكار و هم كلاسی خود سرزنش و تحقیر و تحقیر می كنند. بدانند آنچه را که به کودک می دهیم پس می گیریم.

س questionsالات کوچک را اختصاص دهید

کودک مانند دیگران دوست دارد در خانه و محیط دیگر احساس کند که عضوی فعال و مثر است. او از بودن به عنوان انگلی و باری برای جامعه متنفر است. بنابراین ، به ویژه در محیط خانه ، باید مسئولیت پذیر باشد ، به او نقشی داده شود و مسئولیت آن به او واگذار شود تا احساس شخصیت کند و بی تأثیر دیده نشود. به همین دلیل است که لازم است والدین عزیز برخی از کارهای ساده و کوچک را به فرزندان خردسال در خانه بسپارند و از آنها بخواهند مسئولیت خود را به عهده بگیرند. این عمل در شخصیت کودکان نقش موثری دارد ، آنها را درگیر و مسئولیت پذیر می کند و آنها را در زندگی باتجربه می کند و بر این اساس ، نقش بهتری را در مسئولیت های بالاتر بازی می کند و از تجربیات آنها استفاده می کند.

حسن نیت

نگرش مودبانه نسبت به کودکان ، حتی جوانان ، در رشد شخصیت و احترام کودکان نقش مهمی دارد. متأسفانه ، بسیاری از والدین از این موضوع اطلاع ندارند و به ویژه از نظر كلامی ، احترام به فرزندان خود نشان نمی دهند. والدین عزیزی که عزت و افتخار فرزندان خود را می خواهند ، توصیه می کنیم با فرزند خود به عنوان یک فرد محترم و یک دوست واقعی رفتار کنید. با ادب با او صحبت کنید وقتی می خواهید به اشتباهی اشاره کنید ، سعی کنید آن را با ملایمت و مهربانی بیان کنید. زیرا در این صورت سخنان شما م moreثرتر خواهد بود. هرگز فرزند خود را در مقابل دیگران سرزنش نکنید و برای او درد روحی ایجاد نکنید. از به کار بردن کلمات مبتذل و زننده خودداری کنید ، زیرا این روش نه تنها شخصیت و عزت نفس شما را از بین می برد ، بلکه کودک را به یک فرد پست تبدیل می کند.

لباس مناسب و زیبا

یکی دیگر از عوامل موثر در رشد و تکامل شخصیت کودک نحوه لباس پوشیدن است. لباس های زیبا و رنگارنگی که بزرگسالان می پوشند برای کودک خردسال بسیار جالب و فریبنده است و او می خواهد هر چه زودتر همان لباس را بپوشد ؛ به عنوان مثال ، وقتی كودك لباس و كفش جدید می پوشد ، بلافاصله به دیگران می گوید: “نگاه كن ، كفش های من جدید است و …” اگر كودك لباس جالب و قابل قبولی بپوشد ، در میان دوستانش مورد تقدیر و قدردانی قرار می گیرد و در نتیجه او احساس برتری خواهد کرد. همین احساس و درک در رشد و تکامل شخصیت کودک تأثیر خواهد گذاشت. والدین همیشه باید اطمینان حاصل كنند كه لباسهایی را كه فرزندشان دوست دارد و مورد قبول همسالان خود است ، تهیه كنند نه اینكه آنها آنها را دوست داشته باشند.

نام مستعار کودک

این روانشناس می گوید: “نامی که هنگام تولد یا بعداً به کودک داده می شود ممکن است خطر روانی برای او داشته باشد.” به عنوان مثال ، فراخوانی “حوری” “حوری” یا “حسی” “حسی” همان تأثیر روانی را خواهد داشت ، بنابراین بهتر است نام کودک را از بین حروف مشترک هر جامعه و فرهنگ آن انتخاب کنید. و اگر عنوان خود را دوست داشته باشد ، همیشه احساس بزرگی خواهد کرد و برعکس ، اگر از نام و عنوان خود راضی نباشد ، شرمنده و ناراحت خواهد شد و هر دو این احساسات برای چگونگی رشد شخصیت کودک مثر است.

مشاوره و مشاوره

کودکان و نوجوانان و همچنین بزرگسالان دوست دارند در مورد موضوعات مربوط به خودشان مشورت و نظر دهند. این خود باعث می شود که آنها احساس شخصی تری داشته باشند و برای عقاید و نظرات خود ارزش قائل شوند. والدین عزیز ، خوب است که آنها از این نکته آگاهی ندارند و حتی بدون درخواست کودک ، خودشان این کار را می کنند و بدین ترتیب به فرزند خود شخصیت می بخشند. پس از مشاوره و مشاوره ، آنها باید نظر کودک را تا آنجا که ممکن است اعمال کنند و به نظر او احترام بگذارند ، و اگر نظر اشتباهی دارد ، او را در مورد مهربانی یا خوب بودن متقاعد کنند یا کاملاً به اشتباه در اشتباه خود پی ببرند. افکار و اعمال او احتمالاً چنین خواهد بود “گویی که او تجربه کافی کسب کرده و درباره سخنرانیهای آینده خود بیشتر فکر خواهد کرد. اما اگر بدون دلیل و آگاهی آن را شکست دهید ، حتی تأثیرات مختلف از جمله تحقیر در آن بروز می کند. طبیعتاً این برخورد در آینده پیامدهای منفی به همراه خواهد داشت.

عدالت برای کودک

کودکان باید طعم عدالت را بچشند و خوبی عدالت را احساس کنند و معتقد باشند که عدالت برای زندگی و جامعه لازم است. البته در مورد كوچك ترين مسائل عدالت لازم است.

وفای به عهد کودک

از آنجا که کودک می تواند همه خواسته های خود را از طریق والدین برآورده کند و اعتماد زیادی به آنها دارد ، اعتماد و اعتماد او به والدین خواهد بود. یکی از عواملی که می تواند این اعتماد را به طور مداوم حفظ کند و منبع قدرت و ثبات برای کودک است این است که آنها به عهد و پیمان خود با فرزندان وفادار هستند (حتی کلماتی که می دانند) و هرگز به کودک قول نمی دهند و رفتار آنها با سخنان آنها مغایرت ندارد

آشنایی کودک با مشکلات

امام موسی بن جعفر (ع) فرمود: «بهتر است کودک به عنوان جبران زندگی از کودکی با مشکلات و مشکلات اجتناب ناپذیر در زندگی روبرو شود ، تا در جوانی و بلوغ خود صبور و استقامت کند. “محقق بزرگ اسلامی خواجه نصیرالدین طوسی می گوید:” کودک باید به سختی معتاد شود ، از لباس نرم و اشیای راحت محروم شود ، اجازه خواب زیاد ندهد ، زیرا مشکلات زندگی افکار آنها را تقویت می کند. علاوه بر این ، لذتی که از حل مسئله حاصل می شود بالاترین است. باعث افتخار است. ”

بوسه عزیزم

بوسه یکی از مهمترین نشانه های ابراز عشق و علاقه به کودک است. همچنین “بوسه” نشان می دهد که والدین نسبت به فرزندان خود مهربان و دلسوز هستند و باعث آگاهی و خوشحالی فرزندان از این عشق و محبت والدین و همچنین ریشه یابی درخت عشق در کودکان می شود.

نگرش کودک نسبت به کودک

در مورد کودک ، او باید مانند او با خودش رفتار کند و مانند او با او صحبت کند ، زیرا کودک با کودکان یا انسانهای کودکانه بهتر کنار می آید.

به کودک احترام بگذارید

باید با کودک مودبانه رفتار کنیم و به او احترام بگذاریم. کودک نباید در خانواده تحقیر و بی احترامی شود. تا اینکه شخصیت او به روشی سالم شکل می گیرد. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می فرماید؛ “به فرزندان خود شخصیت بدهید و رفتارهای خوب را در آنها القا کنید.”

سلام بر کودک

کودک کودک و بازیگوش است ، اما احترام می گذارد و توجه می کند و با احترام به دیگران سلام می کند. پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود: ۵ چیز وجود دارد که تا لحظه مرگ آنها را ترک نخواهم کرد … یکی از آنها سلام و احوالپرسی به کودکان است. به این ترتیب ، من مطمئن می شوم که مسلمانان این سنت را حفظ کنند. ”

منبع:
https://amoozak.org/content/چگونه-کودکانی-با-شخصیت-تربیت-کنیم؟

درباره‌ی تودی نیوز

حتما ببینید

چطور جنین را از خواب بیدار کنیم؟

چطور جنین را از خواب بیدار کنیم؟

اولین باری که او با تکان دادن شما وجود خود را اثبات می کند ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *