آیا ماهی منجمد بخریم یا نه؟

ماهی یکی از سبدهای غذایی هر خانه است. سوال این است که ، آیا باید ماهی منجمد بخریم یا ماهی تازه را فریز کنیم؟

آیا باید ماهی یخ زده بخریم یا خودمان را یخ بزنیم؟
خرید غذای تازه و یخ زدگی آن برای استفاده در آینده عادت ناپسندی است که متأسفانه طی سالها به تدریج در خانواده های ایرانی ایجاد شده است.

با شروع پاییز ، بسیاری از مصرف کنندگان مواد غذایی در کشور ما انواع مواد غذایی ، میوه ها و سبزیجات را برای استفاده در پاییز و زمستان منجمد می کنند ، اما به نظر می رسد این به معنای خرید بیشتر مواد غذایی و ذخیره آنها است. این به تدریج به یک فرهنگ رایج در فریزرهای خانگی تبدیل شده است تا در تمام فصول سال در آینده استفاده شود. از آنجا که ما اغلب به بازار می رویم و منتظر پوند مواد غذایی از جمله محصولات گوشتی تازه هستیم ، اما آنها را تازه مصرف نمی کنیم ، این در صورتی است که دمای فریزر خانگی در مقایسه با دمای تجهیزات برودتی است که به صورت حرفه ای و صنعتی برای ذخیره سازی نصب شده است غذا بسیار متفاوت است و به عبارت دیگر بسیار مناسب تر است.

در عین حال ، متخصصان تغذیه همیشه تأکید می کنند که حتی الامکان از غذاهای تازه برای جایگزینی غذاهای منجمد استفاده شود ، زیرا درصد قابل توجهی از پروتئین موجود در فرآورده های گوشتی ، به ویژه محصولات آبزی ، با یخ زدگی در یخچال های خانگی از بین می رود. رودخانه

در همین رابطه ، مدیرکل دفتر بهبود کیفیت ، فرآوری و توسعه بازار آب سازمان شیلات ایران معتقد است: کیفیت آبی که ما در یخچال های خانگی فقط خریداری و منجمد می کنیم بسیار کمتر از ماهی منجمد است ، که از بازار خریداری می کنیم.

این مقام مسئول در سازمان شیلات گفت: اگر ماهی تازه باشد ، از نظر علمی دارای ویژگی های علمی بیشتری نسبت به ماهی منجمد است ، اما این تفاوت برای کنار گذاشتن ماهی منجمد کافی نیست.

وی افزود: به عنوان مثال ، برای منجمد كردن ماهی تازه در واحدهای فرآوری ، این محصول پس از عملیات شستشو ، پخت و پاك سازی با دمای منفی ۴۰ درجه سانتیگراد وارد تونل تبرید موسوم به انجماد می شود.

آیا ماهی منجمد بخریم یا نه؟

مدیرکل دفتر بهبود ، پردازش و توسعه کیفیت بازارهای آب سازمان شیلات ادامه داد: در یک روش ماهی به مدت ۶ تا ۸ ساعت و در روش دیگر سریع به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در تونل انجماد در دمای منفی منجمد می شود. ۴۰ درجه سانتیگراد بنابراین ، خاصیت ماهی بطور کامل و صحیح حفظ می شود.

وی افزود: ماهی پس از خارج شدن از تونل انجماد ، قبل از عرضه به بازار مصرف ، در محلی به نام انبار سردخانه در دمای منفی ۱۸ درجه سانتیگراد نگهداری می شود ، زیرا این عمل انجماد در فروشگاه ها امکان پذیر نیست این کار را بکنید ”

وی به مصرف کنندگان ماهی توصیه می کند که ماهی مورد نیاز خود را به اندازه ماهی تازه خریداری کنند و از همه مهمتر اعتماد به ماهی منجمد در بازار ، زیرا خواص این محصولات با روش های مناسب ذخیره سازی و استانداردهای لازم از جمله حفظ می شود. کد بهداشت سازمان دامپزشکی. شما هم لذت ببرید

اما یک کارشناس ارشد تغذیه همچنین با اشاره به اینکه یخ زدن در واقع راهی برای بهتر و طولانی نگه داشتن غذا است ، خاطرنشان کرد: گوشت ، مرغ و ماهی تازه همیشه برخی از باکتری ها را با خود حمل می کنند و باید داشته باشند. شستشو و تمیز کردن باید برای ذخیره در یک مکان خنک ، وی گفت: رشد باکتری در گوشت پس از نگهداری در یخچال متوقف می شود و ادامه پخت گوشت نیز این باکتری ها را به طور کلی از بین می برد.

یک کارشناس ارشد تغذیه گفت: اگر بخواهیم ماهی های تازه را در فریزرهای خانگی که دمای پایین تری نسبت به تجهیزات برودتی صنعتی دارند ذخیره کنیم ، قطعاً کیفیت آن کاهش می یابد.

وی افزود: دمای یک فریزر خانگی که ما آن را فریز کننده مواد غذایی به ویژه پروتئین می دانیم معمولاً بین منفی ۵ تا منفی ۱۸ درجه سانتیگراد است اما در یخچال های صنعتی این دما بین منفی ۳۵ تا منفی ۴۰ درجه سانتیگراد است.

“زمان لازم برای نگهداری ماهی های کم چرب در یخچال یک تا دو روز و در فریزر ۴ تا ۶ ماه است در حالی که مدت زمان نگهداری ماهی های پرچرب مانند ماهی قزل آلا در یخچال یک تا دو روز است. دو روز. ” دو روز و دو تا سه ماه در فریزر.

وی گفت: البته اگر مراقب بسته بندی و انجماد باشیم ، می توانیم ماهی ها را تا حد زیادی حفظ کنیم.

وی گفت: پس از شستشو و تخلیه محتویات معده ، ماهی باید به صورت ورقه های نازک و کوچک برش داده شود تا دمای سرد فریزر به قسمتهای میانی گوشت برسد.

این متخصص ارشد تغذیه همچنین تأکید کرد که پشت فریزر و یخچال خنک ترین و سردترین قسمت یخچال است. وی گفت: مواد غذایی خام مانند ماهی ، گوشت و مرغ به دلیل وجود پشت یخچال باید در پشت فریزر نگهداری شوند. در آنجا که دما پایین تر و هوا خنک تر است ، هوا سردتر است و رشد باکتری ها کمتر است.

وی همچنین به مصرف کنندگان ماهی توصیه کرد که قطعات ماهی منجمد را برای آب شدن در آب قرار ندهند ، زیرا جذب آب باعث تغییر طعم ماهی می شود که برای ماهی کامل و بریده نشده ضروری نیست.

منبع:

https://www.beytoote.com/housekeeping/skill/buy1-frozen-fish1.html

درباره‌ی تودی نیوز

حتما ببینید

چگونه کودکانی با شخصیت تربیت کنیم؟

چگونه کودکانی با شخصیت تربیت کنیم؟

در حالی که والدین برخی از صفات خود را از فرزندان خود به ارث می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *